16 fotot më të fuqishme që janë bërë në botë

0

Lufta e Dytë Botërore

Kjo është një foto e Bjellorusisë Konstantin Pronin, 86 vjeç, një veteran i Luftës së Dytë Botërore, për shokët e tij në parkun Gorky gjatë Ditës së Fitores në Moskë, Rusi, të hënën, më 9 maj 2011.

Gjumi i hareshëm


Një burrë i vjetër është kapur duke fjetur jashtë lokalit në Milwaukee.

Lutje


Ky njeri vdiq papritur duke pritur trenin në Shanxi Taiyuan Train Station, Kinë për shkak të shkaqeve natyrore dhe një murg lutet për të.

Tragjedia e tronditur


Një vajzë është shkatërruar pas cunamit që goditi Japoninë në vitin 2011.

Jo një Pikturë


Është dunat e rërës portokalli Sossusvlei në Namibi.

Zgjohu babi


Një djalë është parë duke u përpjekur të zgjojë babanë e tij alkoolik.

Çifuti i fundit Vinnitsa


Anëtar i Einsatzgruppe D (një skuadër vdekjeje SS naziste) është gati për të xhiruar një njeri hebre që gjunjëzohet para një varr masiv të mbushur në Vinnitsa, Ukrainë, në vitin 1941. Të gjithë 28.000 hebrenj nga Vinnitsa dhe zonat e saj përreth u masakruan.

Ndihmë në nevojë


Një njeri shihet duke përdorur linjen telefonike për vetëvrasje në urën e Artë.

Zhytja poshtë


Këtu shihen re të lëkundshëm.

Yje në qiell


Teleskopi Hubble Deep Field (HDF) kap 100 galaktika, pasi ato ishin 10 miliard vjet më parë.

Sunsets


Një muzg i bukur siç shihet në Mars, që u kap në vitin 2005;

Defuser

Një ushtar shihet duke marrë një shëtitje të gjatë në Irlandën e Veriut, për të çaktivizuar një bombë makine.

Momenti historik

Neil Armstrong është parë duke qeshur këtu pas “Moonwalk” së tij.

Të ruajtura në kohë

Kjo foto u mor vetëm pak çaste pasi refugjatët hebrenj e kuptuan se nuk po dërgoheshin në vdekjen e tyre në kampet e tmerrshme të përqendrimit dhe, në të vërtetë, po shpëtoheshin.

Mbledhja e madhe


Ky ishte tubimi nazist në Nuremberg në vitin 1937.

Aksidentet

Njeriu i Lituanisë shihet i tronditur në tronditje pasi goditi aksidentalisht dhe vriste një tetë vjeçar. /Telegrami.org/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here