Bashkëthemeluesi i Ripple tani është më i pasur se themeluesit e Google

0

Chris Larsen, bashkë-themelues dhe kryetar i ekzekutivit të Ripple, ka 5.19 miliardë monedha dixhitale XRP të kompanisë dhe një 17 përqind të aksioneve në kompani, sipas Forbes, duke cituar burime në Ripple, transmeton telegrami.org.

Me XRP që ka arritur një çmim prej 3.84 dollarë të enjten, pronat e Larsen kanë vlerë rreth 59.9 miliardë dollarë. Kjo e vendos ish-drejtorin ekzekutiv Ripple vetëm përpara Larry Ellison, i cili renditet i pesti në listën e Forbes 400 me një vlerë prej 58.4 miliardë dollarë. CEO i Facebook Mark Zuckerberg renditet i katërti me një vlerë prej 74.4 miliardë dollarë.

Themeluesit e Google, Larry Page dhe Sergey Brin renditen në vendin e tetë dhe të dhjetë në listë.

Një përfaqësues për Ripple tha se kompania nuk kishte asgjë për të shtuar.

Monedha e saj XRP u rrit 35.500 për qind në $ 2.30 vitin e kaluar, duke tejkaluar fitimet e bitcoin dhe ethereum. Kompania zotëron 61.3 miliardë nga 100 miliardë monedhat XRP në ekzistencë, duke i dhënë Ripple një vlerë tregu prej gati 235.4 miliardë dollarë të enjten.

Ndërmarrja e bazuar në San Francisko është duke përdorur teknologjinë blockchain për të zhvilluar një rrjet pagesash që përdorin më shumë se 100 institucione financiare, sipas kompanisë. Rrjeti i Ripple gjithashtu thotë se monedha XRP ka një kohë të zgjidhjes prej katër sekondash, kundrejt më shumë se dy minuta për etereum dhe mbi një orë për bitcoin.

Krijuesit e kriptokalitetit shpesh mund të mbajnë sasi të mëdha të monedhave digjitale që krijojnë. Themeluesi anonim i bitcoin, i njohur si “Satoshi Nakamoto” ka 980,000 bitcoins, ose rreth 4.7 për qind e të gjitha bitcoins që do të ekzistojnë ndonjëherë, bazuar në analizën e pranuar gjerësisht nga Sergio Demian Lerner.

Me bitcoin afër $ 15,000 të enjten, pjesa e Nakamoto vlen vetëm 14.7 miliardë dollarë. /Telegrami.org/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here