7 C
Prishtina
E martë, 19 Qershor, 2018

Bota

Ngritja dhe rënia e Manafort

Si Donald Trump punësoi dhe shkarkoi Paul Manafort.

126 milionë përdorues panë reklamat politike ruse

Sipas Facebook, përhapja e reklamave politike me bazë ruse për të ndarë shoqërinë amerikane ishte dukshëm më e madhe se sa u raportua fillimisht.

Spanja merr kontrollin e Katalonjës

Spanja mori kontrollin formal të drejtpërdrejtë të Katalonjës të shtunën, në letër duke qëlluar qeverinë separatiste kundërshtare të rajonit një ditë pasi ligjvënësit miratuan një deklaratë të pavarësisë për rajonin e begatë të verilindjes.

Senati i SHBA-së shqyrton mundësinë se si mund të luftohet “propaganda ruse”

Senati i SHBA-së shqyrton mundësinë se si mund të luftohet "propaganda ruse dhe përmbajtja ekstremiste" në rrjete sociale, dhe fton Facebook, Google dhe Twitter që t'a mbështesin atë.

“Trump po e sjell luftën afër Evropës”

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump, për të mos e vërtetuar marrëveshjen bërthamore të nënshkruar mes fuqive botërore dhe Iranit, mund të përbëjë rrezik për luftë afër Evropës, ka paralajmëruar ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel.

Trump vë besim në të drejtën fetare

Në javët e fundit, administrata Trump është zhytur në luftime të gjata të kërkuara nga e drejta fetare, duke lëshuar një memorandum prej 25 faqesh, duke forcuar mbrojtjen ligjore për njerëzit e besimit, duke i kthyer kërkesat e punëdhënësve për mbulimin e kontrollit të lindjes dhe duke ndryshuar një politikë që përfshinte punonjësit LGBT sipas ligjit amerikan kundër diskriminimit.

Kosova e synon prapë anëtarësimin

Shteti i Kosovës këtë vit nuk aplikoi që të jetë pjesë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), derisa nga kjo e fundit, Amerika u largua përfundimisht. Por me largimin e SHBA-së si një shtet mik dhe përkrahës i madh i Kosovës në procese të rëndësishme, a iu shua ëndrra Kosovës se do të mund të jetë pjesë e UNESCO-s në aplikimet e radhës? MPJ thotë se pavarësisht kësaj, vendi do të anëtarësohet në shumë organizata.

Hakerët e Koresë së Veriut vjedhin planet ushtarake amerikane

Të dhënat e shfrytëzuara duhet të jenë strategji aktuale për një luftë të mundshme, të cilën Shtetet e Bashkuara, së bashku me Korenë e Jugut, do të udhëheqin kundër Koresë së Veriut.

Na gjeni në Facebook

Të fundit

Shihni vazhdimisht ngjyra në ëndrra, ja çfarë fshehin dhe simbolizojnë ato

Zakonisht, njerëzit i shikojnë ëndrrat “bardhë e zi”, por në ato raste kur i shikojnë me ngjyra, simbolika e tyre del më e qartë dhe shpjegohen më lehtë.

7 gjërat që meshkujt i bëjnë vetëm me femrat që i duan vërtetë

Mos e mendoni më nëse mashkulli juaj ju do apo jo. Lexoni këto shenja dhe e dini me siguri.