7 C
Prishtina
E martë, 19 Qershor, 2018

Shendetësi

Sytë e lodhur? Provoni këto 8 mënyra për t’i mbajtur sytë e shëndetshëm

Në ngutje dhe ngutje të jetës së sotme, trupi ynë nuk ka llojin e pushimit që i nevojitet.

Uji i ftohtë apo i uji i ngrohtë, njëri prej tyre dëmton shëndetin tuaj

Shumica e njerëzve pijnë një filxhan kafe ose një filxhan ujë të ftohtë menjëherë pas zgjimit. Por, del se, në mënyrë që të përfitoni më shumë nga pirja e lëngshme në mëngjes, duhet të shijoni një filxhan ujë të ngrohtë.

Kujdes! Mos e përdorni specin djegës nëse po mjekoheni me ilaçet e mëposhtme

Ilaçet e mëposhtme kundërveprojnë me specin e kuq djegës, prandaj kini kujdes me këto kombinime.

Ushqimet që nuk duhet t’i hani në stomakun e zbrazët

Ekspertët gjithmonë pretendojnë se mëngjesi është ushqimi më i rëndësishëm ditor, pasi ajo siguron ushqim të nevojshëm për ditën në vijim.

Mjalti mund të jetë e ardhmja e ilaçeve të shkëlqyera antibakteriale

Mjalti është çmuar për shekuj për vetitë e tij antibakteriale dhe të tjera medicinale, dhe vitet e fundit, mjaltë Manuka nga Zelanda e Re është bërë jashtëzakonisht popullor për shkak të cilësive të saj mbresëlënëse ushqyese dhe shëndetësore. 

Shkenca shpjegon 8 përfitimet shëndetësore nëse pini ‘qumështin e artë’ çdo natë para se...

Ju ndoshta e dini ndjenjën - shijoni një vakt të shijshëm përpara se të shkoni në shtrat, por nuk jeni në gjendje të fleni për shkak të urthit të padurueshëm, dispepsi, ose acidit.

Mos i prekni kuponat tatimorë me dorë, mund t’ju infektojnë me këtë lloj helmi

Studimet e fundit kanë ngritur alarmin se duhet treguar shumë kujdes me kuponët tatimorë pasi më shumë se 90% e tyre përmbajnë kimikate, të cilat janë konsideruar shkaktare të autizmit, diabetit, kancerit dhe një sërë sëmundjesh të tjera.

Kështu mund ta ndaloni dhimbjen e dhëmbit menjëherë

Nëse keni dhimbje të dhëmbëve, vendosni një fetë të qepëve në dhëmbë. Dhimbja do të zhduket menjëherë.

Vuani nga tensioni, ja çfarë duhet të hani

Tensioni i lartë është njëra ndër sëmundjet më të përhapura në ditët e sotme, me çdo të pestin njeri që vuan nga ajo.

Na gjeni në Facebook

Të fundit

Shihni vazhdimisht ngjyra në ëndrra, ja çfarë fshehin dhe simbolizojnë ato

Zakonisht, njerëzit i shikojnë ëndrrat “bardhë e zi”, por në ato raste kur i shikojnë me ngjyra, simbolika e tyre del më e qartë dhe shpjegohen më lehtë.

7 gjërat që meshkujt i bëjnë vetëm me femrat që i duan vërtetë

Mos e mendoni më nëse mashkulli juaj ju do apo jo. Lexoni këto shenja dhe e dini me siguri.