7 C
Prishtina
E martë, 19 Qershor, 2018

Shendetësi

Keni herpes rreth buzëve? Përgatisni vetë ilaçin për largimin e tij

Herpes janë plagë të vogla me kruarje, si dhe prishin madje pamjen, sepse ato ndodhen në fytyrë, dhe në buzë. E shkakton virusi Herpes simplex, i cili bën pjesë në grupet e ndryshme të mëdha të herpesit.

Alkooli na bën diçka të pabesueshme. Ah ta kishim ditur më parë!

Hulumtuesit hollandez dhe britanikë zhvilluan një eksperiment, të botuar në “Journal of Psychopharmacology”, për të vërtetuar nëse alkooli ndikon në zotërimin më të mirë të gjuhës së huaj.

Deri në dy orë pas një “krize zemërimi” njerëzit janë 5 herë më të...

Iktusi, infarkti, sindroma akute koronare, rupturat e aneurizmave dhe aritmitë... Janë disa nga problemet kardiovaskulare që kanë të ngjarë të ndodhin më shpesh pas një zemërimi apo inati.

Nëse trupi ju dërgon këto 4 sinjale, stresi po ju shkatërron. Parandalojeni tani!

Në ditët e sotme, të gjithë jetojmë me një shkallë stresi dhe ankthi në jetën tonë.

Mos flini në krahun e djathtë, nuk është mirë për zemër

Historikisht është këshilluar që të flihet gjumë në krahun e djathtë, pasi kështu nuk ushtrojmë tension në anën e zemrës, por ekspertët rendisin pesë arsye për të mos e bërë më këtë gjë.

Si të shmangni irritimin dhe tharjen e lëkurës pas aplikimit të kremit pudër

Ulja e temperaturave, kalimi nga ambientet e ngrohta në të ftohta, dehidratimi i lëkurës e shumë faktorë të tjerë ndikojnë në tharjen e lëkurës.

Mbani erë të keqe aty poshtë? Këto janë 4 arsyet pse zona juaj intime...

Ndieni që herë pas here mbani erë të keqe në zonën tuaj intime dhe sekrecionet nuk kanë ngjyrë normale?

Këto shenja lajmërojnë se keni një problem të madh shëndetësor

Ajo shkakton numrin më të madh të vdekjeve kurse këto shenja nuk ju bëjnë kurrë të dyshoni.

Mosha kur gratë janë më të prirura të lindin fëmijë me sindromën Down

Cdo femër shtatzanë ka një farë risku që fëmija i saj të jetë Down.

Ushqimet anti-kancer të cilat nuk duhet t’i injoroni

Me mënyrën e jetesës moderne, njerëzit janë të ekspozuar ndaj agjentëve të shumtë kancerogjen në baza ditore. Kështu nuk është çudi që normat e kancerit të jenë të mëdha.

Na gjeni në Facebook

Të fundit

Shihni vazhdimisht ngjyra në ëndrra, ja çfarë fshehin dhe simbolizojnë ato

Zakonisht, njerëzit i shikojnë ëndrrat “bardhë e zi”, por në ato raste kur i shikojnë me ngjyra, simbolika e tyre del më e qartë dhe shpjegohen më lehtë.

7 gjërat që meshkujt i bëjnë vetëm me femrat që i duan vërtetë

Mos e mendoni më nëse mashkulli juaj ju do apo jo. Lexoni këto shenja dhe e dini me siguri.