“Donald Trump-it i kanë mbetur vetëm edhe disa muaj si President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës”

0

Një hetim sensacional për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet amerikane po bën që edhe Trump të hetohet dhe jo vetem dy ish-bashkëpuntorët e tij, transmeton telegrami.org.

Paul Manafort, ish-menaxheri i fushatës së tij dhe Richard Gates, një bashkëpunëtor afarist, u akuzuan nga hetuesit special të hënën.
Trump mohon akuzat fuqishëm se ka pasur ndonjë “përplasje” midis fushatës së tij dhe Kremlinit gjatë zgjedhjeve të vitit 2016.

Por me akuzat e ngritura kundër ish-pjestarëve të rrethit të tij të brendshëm, thashethemet që Trum të jap dorëheqje ose po merret në pyetje mbi hetimin, po fillon të vërshojë gjithandej.

Profesor Allan Lichtman, i Universitetit Amerikan të Uashingtonit të DC-së, beson se mosmarrëveshjet e Trump-it që janë pezulluar ose që japin dorëheqjen brenda disa muajsh janë tani “mjaft të larta”.
Duke folur ekskluzivisht për Daily Star Online, Lichtman, i cili parashikoi fitoren e Trump, tha se mund të hiqej nga posti në pranverë të vitit 2018.
Partia Republikane mund të kërkojë të lëvizë Trump nëse hetimi i Rusisë rrezikon shanset e tyre për t’u rizgjedhur, tha ai.

“Mosmarrëveshjet për një fajësim të Trump ose një dorëheqje në stilin Nixon tani janë mjaft të larta,” tha ai.

“Kjo do të varet nga informatat e tjera që dalin nga hetimi i Muellerit.

“Në ka të ngjarë të vijë deri në pranverën e vitit 2018, ose kur republikanët të besojnë se Trump po rrezikon rizgjedhjet e tyre në vitin 2018.”
Manafort dhe Gates janë deklaruar jo fajtorë për të gjitha akuzat, të cilat përfshijnë pastrimin e parave, evazionin fiskal dhe komplotin për të mashtruar qeverinë amerikane.

Në një zbulim tjetër të bombës, një bashkëpunëtor i tretë, George Papadopoulos, këshilltar i politikës së jashtme, gjithashtu u zbulua se ishte deklaruar fajtor për genjeshtër të hetuesit e FBI-së.

Kur u nxorën paditë, Trump shkroi: “Na vjen keq, por kjo është vite më parë, para se Paul Manafort të ishte pjesë e fushatës së Trump. Por pse nuk janë Hillary Crooked dhe Dems fokusin ????? ”

Megjithëse akuzat nuk lidhen me Trump, Lichtman tha se hetimi mund të sjellë akoma “vepra të pandershme” kundër tij.
Ai ka thënë: “Nuk ka rëndësi për kombin nëse Manafort apo Gates të shkojnë në burg, ka rëndësi shumë të madhe me presidentin në kontrollin e kodeve bërthamore, është fajtor për vepra të padiskutueshme, të cilat nuk duhet të jenë krime të padëshirueshme.

“Precedenti sugjeron, megjithëse nuk është një çështje e vendosur, se Mueller nuk mund ta padisë Trump, por ai mund të rekomandojë fajësimin në Shtëpinë ose të japë informacione që bëhen bazë për fajësimin”.

Procedurat e pranimit duhet të miratohen nga të dy dhomat në Kongres – Senati dhe Dhoma e Përfaqësuesve.

Për shkak se Partia Republikane ka dy të tretat e shumicës në të dy dhomat, Impeachment nuk ka gjasa të kalojë, përveç nëse Trump provon të jetë një detyrim.
Por hetimi është shumë larg, tha Lichtman.

Ai tha se është “pothuajse i sigurt” Mueller, këshilltar special i Departamentit të Drejtësisë, do të nxjerrë “aktakuza shtesë” kundër bashkëpunëtorëve të Trump.

Mueller mund të përdorë paditë për të ushtruar presion ndaj këtyre individëve që “të dëshmojnë kundër Trumpit në këmbim të një lloj marrëveshjeje për pranimin e fajësisë”. /Telegrami.org/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here