Ferrari i ri me një çmim prej 3 milionë funtave është si një avion luftarak me rrota, por duhet nje ftesë shumë e veçantë nesë dëshironi t’a bleni atë

0

Kjo supermakinë kushton 3 milionë funta dhe është po aq e fuqishme sa makina aktuale e Formula 1 e Ferrarit, transmeton telegrami.org.

Kjo makinë përmban një motor prej 6,3 litra V12 që përdor të njëjtin sismet të rimëkëmbjes së energjise kinetike të benzinës-gjithashtu i njohur si KERS.
Të dy burimet e energjisë kombinohen për të gjeneruar një 1,036bhp tronditëse. Kjo është më shumë fuqi sesa makinat që Sebastian Vettel ka ndjekur Leëis Hamilton gjatë sezonit 2017 F1.

Por ndërkohë që shifrat e fuqisë mund të bëjnë që nofullën tuaj duke rënë në dysheme, poashtu edhe çmimi e bënë të njejtën gjë.

Kudo që shikoni FXX-K Evo ka një pjesë të trupit të mprehur dhe të ndezur.
Këtu përfshihet një spoiler i pasëm me dy profile, dy krahë anësorë dhe një pendë qendrore, të gjitha të cilat punojnë së bashku për të prodhuar nivele të pabesueshme të rrokullisjes së pllakës, përcjell telegrami.org.

Ferrari thotë se gjeneron një fuqi 640kg doënforce me një shpejtësi prej 124mph – kjo është ekuivalenti i mbajtjes së një trungu të madh pemësh në çati, duke e lidhur këtë hypercar me shumë milion funta në asfalt kur hurtling rreth track.
Dhe ky është i vetmi vend që mund të përdoret.

Duke qenë tepër ekstrem për t’u pajisur ndonjëherë me targa, pronarët do të jenë në gjendje të përdorin një në ngjarjet e konkurrencës ose ditët e makinës në qarqet e garës.
Dhe prodhuesi i famshëm i Maranello nuk do të shesë vetëm një për ndonjë Tom, Dik apo Harry.

Ferrari do të marrë pronarët e makinave të tyre FXX dhe kjo fillimisht do t’u ofrohet klientëve ekzistues të FXX-K, të cilët zbulojnë se hipoteka e tyre aktuale prej 1,000 bhp thjesht nuk është mjaft e shpejtë me anë të një sërë bendash.

Këta milionerë dhe miliarderë do të ofrohen një përmirësim në modelin jo evolucion – prej të cilave rreth 40 janë bërë – ose të propozohen me çelësat për një pjesë të vogël të modeleve të reja që do të ndërtohen në specifikimin e Evo.

Nuk ka asnjë konfirmim të çmimit që Ferrari do të jetë i kërkuar, por me standardin FXX-K që merr rreth 2 milion paund, nuk presin që Evo të kushtojë asgjë më pak se £ 2.5 deri në 3 milionë. /Telegrami.org/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here