iPhone 9 mund të ketë ekran 6.5 inç nga LG

0

Siç raportohet nga Investitori i Koresë së Jugut, LG thuhet se do të fillojë këtë vit me prodhimin e ekraneve OLED për Apple. Dorëzimi i ekraneve pritet të fillojë në tremujorin e dytë të vitit 2018. Megjithëse LG ka konfirmuar më parë se është në negociata me Apple, një partneritet ende nuk është shpallur zyrtarisht, transmeton telegrami.org.

LG thuhet se do të prodhojë 15 deri në 16 milionë ekrane për Apple këtë vit. Duke supozuar se modelet e ardhshme të iPhone do të kenë ekran OLED, kjo nuk është e mjaftueshme, sepse Apple shet rreth 200 milionë smartfonë në vit. Mund të supozohet se Samsung 2018 do të mbetet furnizuesi kryesor i ekraneve OLED. Samsung është aktualisht prodhuesi i vetëm i ekranit OLED të iPhone X.

Sipas Investitorit, Samsung do të prodhojë ekran me madhësi 6 inç për ekranin e ardhshëm të iPhone 9. Ekranet LG duhet të kenë një madhësi prej 6.5 inç. Kjo sugjeron që iPhone 9 mund të ketë një kornizë pak më të hollë sesa iPhone X (5.8 inç). Për këtë arsye, iPhone 9 (6 inç) do të jetë rreth madhësisë së iPhone X, ndërsa iPhone 9 Plus, me ekranin 6.5 inç, mund të jetë edhe më i madh se Samsung Galaxy S8 + dhe Note 8.

Megjithëse analisti i KGI Ming-Chi Kuo ka parashikuar se Apple do të prezantojë dy modele të ekranit OLED në 2018, këto raporte duhet të trajtohen me kujdes. Me një iPhone 9, që është në thelb një version pak më i lirë i iPhone X, Apple mund të mërziste konsumatorët që shpenzuan shumë para në X – në fund të fundit, është iPhone më i shtrenjtë ndonjëherë. Përveç kësaj, LG nuk kishte një fillim të mirë me ekranet e saj OLED. Celularët e mençur Google Pixel 2 XL dhe LG V30 u kritikuan shumë për shkak të ekraneve OLED. /Telegrami.org/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here