Manipulimet zgjedhore ruse: Google gjithashtu është prekur

0

Përballë përpjekjeve masive ruse për të manipuluar Internetin për të ndikuar në fushatën presidenciale amerikane në vitin 2016, kompanitë kryesore amerikane të internetit njoftuan të martën se do të rritin luftën e tyre kundër fushatave të huaja të dezinformimit dhe propagandës në platformat e tyre. Qeveria ruse kundërshtoi përsëri akuzat për ndërhyrje në fushatën zgjedhore.

“Të shqetësuar thellësisht”
“Ne jemi thellësisht të shqetësuar për të gjitha këto kërcënime,” tha shefi i Facebook Social Network dhe shefi socialite, Colin Stretch, në një seancë të Senatit amerikan. “Ata aktorë të huaj që fshihen pas llogarive të rreme kanë përdorur platformën tonë dhe shërbimet e tjera të internetit për të mbjellë ndarje dhe mosmarrëveshje dhe minuar procesin tonë zgjedhor është një sulm ndaj demokracisë dhe shkel të gjitha vlerat tona”, thotë Stretch nënkomisioni kompetent gjyqësor, transmeton telegrami.org.

Zyrtari kryesor ligjor i Twitter, Sean Edgett, pranoi se shërbimi i mesazheve tekst duhet të ishte më vigjilent në të ardhmen. “Ne pajtohemi se ne duhet të bëhemi edhe më mirë për ta parandaluar atë,” tha Edgett përballë mijëra përmbajtjeve të gjeneruara automatikisht.

Senatori dhe Ausschutzvorsitzender Lindsey Graham thanë se qeveria ruse ishte “thellësisht e përfshirë në manipulimin e vendeve të mediave sociale” me qëllim të ndarjes së shoqërisë amerikane. Manipulimi i mediave sociale nga qeveritë e huaja apo ekstremistët është “një nga sfidat më të mëdha me të cilat ballafaqohet demokracia amerikane”.
Mediat amerikane kishin raportuar më parë se përpjekjet e manipulimit rus në internet për zgjedhjet presidenciale ishin shumë më të forta se sa mendohej më parë. Rrjeti online Facebook pret që midis 2015 dhe 2017 deri në 126 milionë përdorues në SHBA të marrin komente, raporte dhe përmbajtje të tjera të botuara nga burimet ruse.
Gjithashtu Google është prekur
Gjigandi i internetit Google tha të hënën për herë të parë publikisht, gjithashtu për të zbuluar përmbajtje manipuluese të këtij lloji në platformat e saj. Ashtu si në Facebook, këto gjithashtu do të lidheshin me Agjencinë Kërkimore të Internetit me bazë në Shën Petersburg, tha përfaqësuesit e lartë të Google Kent Walker dhe Richard Salgado në blogun zyrtar të kompanisë. Por këto janë “aktivitete të kufizuara”.

Në platformën video Youtube, e cila i përket Google, prandaj u gjetën 18 kanale të bllokuara, të cilat ishin “ndoshta” të lidhura me fushatën ruse. Në total, rreth 1100 video në gjuhën angleze u ngarkuan atje, të cilat u klikuan rreth 309.000 herë gjatë 18 muajve që çuan në zgjedhjen e Donald Trump si President.
Llogaritë ruse
Twitter identifikoi 36,746 llogari që dukeshin të lidhura me një llogari ruse që “gjeneronte automatikisht përmbajtje të lidhura me zgjedhjet”, sipas një burimi të përuruar në hetim. Kjo ndodhi në tre muajt e fundit para zgjedhjeve. Në përgjithësi, këto llogari prodhuan rreth 1.4 milionë tweets, të cilat nga ana e saj nxitën 288 milionë përgjigje, komente, përcjellje dhe përgjigje të tjera të përdoruesve.

Përfaqësuesit e Facebook, Google dhe Twitter do të intervistohen të mërkurën në Kongres mbi ndikimin e dyshuar rus. Agjencitë e inteligjencës amerikane akuzojnë Rusinë për ndërhyrjen në fushatën zgjedhore të SHBA vitin e kaluar për të ndihmuar Trumpetin republikan të fitojë mbi rivalin e tij demokrat Hillari Klinton. Kremlini mohon ndërhyrjen në fushatën zgjedhore të SHBA. Nuk ka “asnjë provë të vetme” të ndikimit rus, tha të martën Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov.

Seancat zhvillohen në sfondin e aktakuzës së të hënës për tre ish-konsulentët e Trump pas ngjarjes së Rusisë. Ish-menaxheri i fushatës, Paul Manafort dhe Richard Gates, i dyshuari i tij, janë akuzuar, ndër të tjera, për konspirim për të pastruar paratë në lidhje me punën e tyre lobiste për forcat pro-ruse në Ukrainë. I pandehuri i tretë George Papadopoulos akuzohet për deklarata të rreme. /Telegrami.org/

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here