Ripple kalon Ethereumin si kripto-valuta e dytë më e madhe

0

Tokeni ripple (XRP) u rrit më shumë se 22 për qind në vetëm 24 orët e fundit (që nga e shtuna 15:00). Tashmë të premten, XRP ka kapërcyer edhe Ethereum dhe aktualisht është kripto-valuta e dytë më e madhe në botë, e matur me kapitalizimin e tregut, në vetëm nën 87 miliardë dollarë, sipas Coinmarketcap, transmeton telegrami.org.

Etereumi aktualisht ka një kapitalizim tregu prej vetëm 68 miliardë dollarësh. Një shenjë valëprurëse aktualisht është me vlerë 2.25 dollarë, në fillim të dhjetorit, ajo ishte akoma 0.25 dollarë.

Arsyet për rritje të mprehtë mund të spekulohen. Ripple është veçanërisht popullor në Azi dhe së fundi ka pasur raporte që bankat e mëdha aziatike kanë testuar sistemin për përdorim të mundshëm në të ardhmen.

Rrjeti i valëve, megjithatë, nuk është i padiskutueshëm. Kritika është gjithmonë fakti që prapa shenjës është kompania private Ripple Labs, ku sistemi është shumë i centralizuar.

Rrjeti i valëve është i specializuar në protokollet e pagesave për bankat. Qëllimi është të krijojë konkurrencë për rrjetin SWIFT. /Telegrami.org/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here