Të paktën 200 njerëz u vranë pas shembjes së tunelit në vendin e provës bërthamore të Koresë së Veriut

0

Rënia thuhet se ka ndodhur gjatë ndërtimit të një objekti të ri nëntokësor në vendin Punggye-ri në verilindje të Koresë së Veriut, thuhet në raport. Rënia thuhet se ka ndodhur gjatë ndërtimit të një objekti të ri nëntokësor në vendin Punggye-ri në verilindje të Koresë së Veriut, thuhet në raport. Por nuk ka pasur asnjë konfirmim zyrtar të kërkesave, që duket se është bërë nga një burim i paidentifikuar i Koresë së Veriut. Sipas televizionit Asahi të Japonisë, deri në 100 vetë u kapën në tunele dhe një kolaps i mëtejshëm ndodhi gjatë përpjekjeve për t’i shpëtuar ato, duke rritur numrin e të vdekurve në të paktën 200, transmeton telegrami.org.

Incidenti besohet të ketë ndodhur më 10 tetor, por një tjetër agjenci lajmesh, Yonhap e Koresë së Jugut, tha se ishte ende e paqartë kur ndodhi katastrofa.

Rrjeti pretendonte se incidenti ishte rezultat i dobësimit të terrenit që rrethonte vendin, pas testit të gjashtë bërthamor të Koresë së Veriut, i cili u krye në të njëjtin vend.

Ai vjen një ditë pasi Seuli paralajmëroi se një shpërthim bërthamor i Koresë së Veriut mund të shkatërronte vendin e tij të provës malore dhe të shkaktonte një rrjedhje rrezatimi. Koreja e Jugut thotë se çdo test i ardhshëm bërthamor nga Kim Jong-un rrezikon të rrëzojë vendin e vendosur për hedhjen e raketave.

Seul zbuloi disa tërmete pranë vendit të testimit bërthamor të vendit të vetmitar në verilindje të vendit pas shpërthimit të gjashtë dhe më të fuqishëm të bombës në shtator.Ekspertët thonë se tërmetet sugjerojnë se zona tani është shumë e paqëndrueshme për të kryer më shumë teste atje. Shefi i agjencisë së motit të Koresë së Jugut, Nam Jae-Cheol, bëri komentet të hënën gjatë një takimi të komitetit të parlamentit.

Ai po i përgjigjej pyetjes së një ligjvënësi nëse një test tjetër i Koresë së Veriut mund të çonte në një aksident të tillë. Më parë këtë muaj, ekspertët amerikanë lëshuan një paralajmërim të ngjashëm, duke deklaruar se një vend i dytë testimi bërthamor i përdorur nga Koreja e Veriut në perëndim në veri mund të shpërthejë, por se nuk do të braktiset. Pesë nga testimet e fundit të Pyongyang janë kryer nën malin Mantap në bazën ushtarake Punggye-ri, e cila ndodhet në veri-perëndim të Koresë së Veriut. Por tani baza thuhet të jetë duke vuajtur nga “Sindromi i lodhur i malit” pasi tre tërmete të vogla ndodhën afër pas shpërthimeve. /Telegrami.org/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here