Vullkani më i madh i Islandës është ‘duke u përgatitur për të shpërthyer’ pasi u trondit nga katër tërmete masive

0

Páll Einarsson, një gjeofizik në Universitetin e Islandës, thotë se kjo tregon se presioni në dhomën e vullkanit dhe magma po rritet.
Ai paralajmëron se dridhjet nënkuptojnë se Bardarbunga është ‘duke u përgatitur në mënyrë të qartë për shpërthimin e saj të ardhshëm’ në vitet e ardhshme, të cilat mund të krijojnë një re të hirit që do të shkaktonte kaos udhëtimi.
Paralajmërimi pas shpërthimit shpërthyes të vitit 2010 të vullkanit islandez Eyjafjallajökull, i cili hodhi mijëra ton hirit mineral në ajër.

Pjesa më e madhe e kësaj ishin grimcat e imta që krijuan një re të hirit.
Kjo shkaktoi kaos të udhëtimit duke shkaktuar më shumë se 10 milionë pasagjerë ajrorë të bllokohen si rezultat i rërës së saj të hirit dhe kushtojnë ekonominë evropiane rreth 4 miliardë dollarë.

Një skenar i ngjashëm mund të ndodhë nëse Bardarbunga do të shpërthente.
Bardarbunga është një nga 130 vullkanet më islandeze të Islandës.
Në vitin 2014, një shpërthim shpërthyes vullkanik nga Bardarbunga lava dhe hiri mbi malësitë e Islandës për gati gjashtë muaj, duke lënë prapa formimin më të madh të kaldera të vërejtura ndonjëherë.
Ky shpërthim ishte më i forti i këtij lloji në Evropë për më shumë se 240 vjet dhe liroi dy kilometra kub të materialit vullkanik.
Tani, vullkani po tregon edhe shenja të shqetësimit pasi u trondit nga katër tërmete të mëdha javën e kaluar.

Tërmetet, duke matur 3.9, 3.2, 4.7 dhe 4.7 në shkallën Rihter, goditën rajonin e Caldera fundjavën e kaluar.
Kjo sugjeron që magma mund të ngrihet nën sipërfaqe, gjë që mund të çojë në një shpërthim tjetër së shpejti.

Sipas Oregon State University, shumica e tërmeteve drejtpërdrejt nën një vullkan shkaktohen nga lëvizja e magmë.
Magma vendos presion mbi gurët derisa të çojë shkëmbin.
Magma pastaj shkon në plasaritje dhe fillon të krijojë përsëri presion. Çdo herë që çarje e shkëmbit bën një tërmet të vogël.
Einarsson i tha Daily Star-it se tërmetet e fundit ishin pjesë e një serie që ka qenë ‘në progres për dy vjet’.

“Arsyeja për tërmetet në këtë vend është se vullkani Bardarbunga është duke u fryrë, pra presioni i magmë në dhomën e magmë është në rritje Ajo ka bërë këtë që kur shpërthimi i fundit përfundoi në shkurt të vitit 2015,” tha ai.
“Vullkani është duke u përgatitur për shpërthimin e ardhshëm, që mund të ndodhë në vitet e ardhshme”.


“Tërmetet javën e kaluar janë vetëm simptomat e këtij procesi, ata nuk shkaktojnë shpërthimin e vullkanit”.
Dr. Simon Day, nga University College London, shtoi se aktiviteti mund të ‘paraprijë një shpërthim të madh eksploziv dhe rrjedhimisht bien të gjerë të hirit’, por pohoi se është ‘statistikisht pak gjasa’.
Zyra Met Islandeze ka listuar nivelet e aktivitetit në vullkan si ‘të lartë’ por ende nuk ka lëshuar një paralajmërim.
Por Bardarbunga nuk është vullneti i vetëm që shqetëson Einarsson.
Në shkurt, ai paralajmëroi se tre vullkane të tjera, Katla, Hekla, Bardarbunga dhe Grímsvön, po shpërthenin në erupt, gjë që mund të çonte në kaosin e udhëtimit.
Ndërsa të katër vullkanet janë të monitoruara nga afër nga gjeofizikët, është shumë e vështirë të parashikohet që do të shpërthejë, saktësisht kur dhe shtrirja e shpërthimit.

Katla
Katla është vullkani më pak i kohëve të fundit i katër, i cili shpërtheu në vitin 1918.
Por sipas Programit të Vullkanizmit Global, Katla ka treguar shenja të shqetësimit kohët e fundit, me dridhje në shtator që tejkalon shifrën e magnitudës tre.
Ky nivel i dridhjeve mund të jetë i mjaftueshëm për të dërguar magmë lart përmes kores dhe të shkaktojë që ajo të shpërthente nëpër sipërfaqe.

Duke folur për shqyrtimin e Islandës, Kristin Jónsdóttir, drejtor i programit natyror të rrezikut në Zyrën Islandeze Met tha: ‘Ka qenë një kohë e gjatë që kur Katla shpërtheu dhe kjo mund të përfundonte me një shpërthim. Është e pamundur të thuash tani. ‘
Një shqetësim tjetër është shkrirja nën kapakun e akullit të Mýrdalsjökull, ku ulet Katla, e cila, nëse ka ndodhur, do të shkaktonte një përmbytje akullnajore.
Znj. Jónsdóttir shtoi: “Kjo mund të vdesë, dhe asgjë nuk do të rezultojë. Ne thjesht nuk mund të themi në këtë fazë.

Pavarësisht nga frika e shpërthimit të Katlës, znj. Jónsdóttir shtoi: ‘Unë mendoj se jemi të gatshëm për të, kur ajo të vijë. Kjo është mirë e organizuar ‘.
Në gusht, Katla u zhvendos nga të verdhë në të gjelbër, që do të thotë se aktiviteti vullkanik është ulur dhe ka pak shenja të shpërthimit të afërt. /Telegrami.org/

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here